Dodaj do ulubionychPrzydatne linki »

 

 
Współpraca dla integracji-Partnerstwo dla Jawornika »
Na swoim »
Zostań swoim własnym szefem »
Diagnoza popytu i podaży zasobów pracy w powiecie myślenickim »
Akademia Przedsiębiorczości »
Punkt Konsultacyjny świadczy bezpłatne usługi informacyjne obejmujące zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz programami i formami wsparcia MSP.
Zapraszamy w godzinach:
8.00 - 16:00


czytaj więcej »Własna firma krok po kroku

Otwórz własną firmę, podejmij ryzyko.
Formalności z tym związane nie są tak uciążliwe jak ci się wydaje.


Krok V - wybór formy rozliczania się z fiskusem
Czyli wizyta w Urzędzie Skarbowym (ul.H.Cegielskiego 2) to kolejny krok, który musimy wykonać, aby nasza firma mogła rozpocząć działalność bez przeszkód. W urzędzie tym wyrabiamy sobie (jeśli go dotychczas nie mieliśmy) NIP czyli numer identyfikacji podatkowej, wypełniając formularz NIP-1. Ze sobą zabieramy umowę o prowadzeniu rachunku bankowego, a reszta dokumentów powinna sama dotrzeć do tej instytucji - tj. zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, które wyśle Urząd Gminy oraz numer REGON przekazany przez Urząd Statystyczny.

Należy zwrócić uwagę na to, że ewentualnie wcześniej posiadany przez nas numer NIP w momencie prowadzenia działalności staje się numerem NIP firmy. Jeśli jednak do tej pory nie mieliśmy nadanego numeru NIP do składanej dokumentacji powinniśmy dołączyć wypełniony druk NIP-4.

Przed otrzymaniem NIP-u czeka nas podjęcie szeregu bardzo ważnych decyzji, a mianowicie wybór formy w jakiej będziemy płacić podatek dochodowy. Wybieramy pomiędzy podatkiem na zasadach ogólnych, wypełniając księgę przychodów i rozchodów, który ma prawo płacić każdy, a podatkiem w formie karty podatkowej i ryczałtu - dla osób prowadzących działalność gospodarczą w określonych branżach i rodzajach (np. handel obnośny, wynajem pokoi, usługi krawieckie). Na tym etapie jesteśmy zobowiązani zadeklarować również czy będziemy płatnikami podatku VAT.

Kolejnym dylematem jaki musimy rozstrzygnąć jest kwestia księgowania. Mamy dwa wyjścia: albo sami będziemy prowadzić rachunki swojej firmy, albo zlecimy to jakiejś wykwalifikowanej księgowej lub firmie. Oczywiście drugie rozwiązanie nie jest koniecznością, ponieważ księgowanie nie jest aż tak trudne, jednak wymaga pewnej wiedzy na ten temat. Należy pamiętać, że nieznajomość przepisów nie zwalnia nas od odpowiedzialności, nawet jeżeli zawini biuro rachunkowe, ponieważ dokumenty zatwierdzamy własnym podpisem.

Krok VI - do ZUS »
^ do góry ^